Uobičajeni simptomi depresije
Depresivno raspoloženje
Gubitak interesa, užitka i motivacije
Samokritika i osjećaj krivnje
Pojačana razdražljivost i ljutnja
Gubitak energije
Osjećaj da je teško biti s ljudima
Osjećaj straha
Pesimizam
Smanjena aktivnost
Promjene apetita i tjelesne težine
Krajnosti
Teškoće s koncentracijom
Problemi s pamćenjem
Promjene u spavanju
Beznadnost
Gubitak interesa za seks
Razmišljanje o smrti
POTRAŽITE POMOĆ
Ukoliko imate česte ili ozbiljne misli o samoubojstvu, a pogotovo ako ste već počeli planirati kako biste to stvarno učinili, tada što je prije moguće trebate stručnu pomoć. Ako već ne odlazite stručnjaku za mentalno zdravlje kome biste mogli reći o ovim mislima, potražite pomoć kod Vašeg liječnika opće prakse.
Koje su uspješne metode liječenja depresije
Biološki tretmani
Ove tretmane mora prepisati liječnik (obično vaš liječnik opće prakse ili psihijatar).
Lijekovi
Antidepresivi mogu biti vrlo uspješna metoda liječenja za mnoge ljude. Postoji nekoliko grupa lijekova koje je moguće koristiti. Svi ovi lijekovi pokušavaju ispraviti promjene u kemijskim spojevima u mozgu koji mogu biti povezani s depresijom. Ukoliko ne uzimate lijekove, a mislite da bi vam mogli pomoći, trebate razgovarati sa vašim doktorom opće prakse, psihijatrom ili drugim doktorom. Drugi stručnjaci, kao što su psiholozi ili medicinske sestre, ne prepisuju lijekove.
Terapija elektrošokovima (ECT)
Ovakva terapija se ponekad koristi za pojedince s teškom depresijom koja ne reagira na druge načine liječenja. Mnogo je manje uobičajena od ostalih vrsta terapije, i isključivo se daje samo pacijentima smještenim u bolnici.
Uskraćivanje sna
Terapija svjetlom
Psihološki tretmani
Kognitivno bihevioralna terapija
Temelji se na ideji da je dio onoga što drži ljude u depresiji način na koji gledaju svijet oko sebe. Prema tome, pesimizam, beznadnost i samo-kritičnost koji karakteriziraju depresiju nisu samo nuspojave poremećaja. One su ključ onoga što baca ljude u depresiju i drži ih u takvom stanju. Liječenje se tako koncentrira na pokušavanju da se prepozna i promijeni način mišljenja (‘kognitivni faktori’) i ponašanja (‘bihevioralni’ faktori) koji čine ljude depresivnima. U Centru za kliničku psihologiju primjenjujemo kognitivno-bihevioralnu terapiju.
Ostali psihološki tretmani depresije
U tretmanu depresije još se koriste i psihoanalitička terapija, interpersonalna terapija Klermana i Weissmana, grupna terapija i obiteljska terapija